Print Friendly, PDF & Email

Selektywna zbiórka odpadów szklanych

garbage dump

Recykling jest w stanie przywrócić do życia tworzywa, które dotychczas w dużej mierze trafiały na składowiska i wysypiska. Szkło jest cennym surowcem, ponieważ może być przetwarzane nieskończoną ilość razy, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Produkcja szkła przy zastosowaniu stłuczki szklanej ze zbiórki selektywnej pochłania mniej energii niż wytwarzanie szkła z surowców naturalnych. To z kolei sprawia, że selektywna zbiórka stłuczki szklanej niesie za sobą szereg korzyści zarówno gospodarczych, jak i środowiskowych.

Decyzje, decyzje…

Recykling szkła zaczyna się już na poziomie podejmowania decyzji konsumenckich. Osoba świadoma będzie za każdym razem przy dokonywaniu zakupu wybierała produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku. Zdaje ona sobie bowiem sprawę, że segregacja śmieci to obowiązek każdego człowieka i podstawowa zasada ekologicznego życia. Niezależnie od tego czy wybiera ona opakowania plastikowe, czy szklane – przyczynia się do poprawy środowiska i oszczędzania surowców. Faktem jest jednak, że szkło, w przeciwieństwie do innych materiałów, to materiał, który można utylizować w nieskończoność. Dlatego tak istotne jest uświadamianie społeczeństwa w kwestii segregacji oraz tego, jak ważna jest selektywna zbiórka szkła.

Glass particles for recycling in a machine in a recycling facility. Different glass packaging bottle waste. Glass waste management. Glass recycling is the process of waste glass into usable products.

Polaku, segreguj!

W lipcu 2017 roku w Polsce obowiązywać zaczął Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), który ma na celu ułatwienie segregacji odpadów. Do 2020 roku Polacy zobowiązani są do ograniczenia śmieci oraz do osiągnięcia odpowiednich ilości utylizowanych odpadów, takich jak metalu, papieru, szkła itd. W związku z tym wszystkie gminy, zgodnie z obowiązującymi regulaminami, mają obowiązek zapewnić możliwość selektywnej zbiórki, tj. zaopatrzyć wspólnoty mieszkaniowe oraz mieszkańców osiedli w kontenery i/lub worki, które ułatwić mają segregację śmieci.

Biały czy zielony?

Glass particles for recycling in a machine in a recycling facility. Different glass packaging bottle waste. Glass waste management. Glass recycling is the process of waste glass into usable products.

Selektywna zbiórka może być opracowana na podstawie różnych modeli. Dzieje się tak dlatego, że każdy rodzaj szkła różni się od siebie chociażby właściwościami termicznymi, które zależne są od składu chemicznego. Dlatego utylizacja np. szkła płaskiego (tzw. „float”) odbywa się zupełnie inaczej niż szkła opakowaniowego. W jego przypadku istnieją także różne sposoby selekcji, gdzie zasadniczo szkło dzieli się na bezbarwne i kolorowe. To dlatego w wielu miejscach znaleźć można pojemniki na szkło w dwóch kolorach – białe na szkło bezbarwne oraz zielone na szkło kolorowe. Wyrzucać do nich możemy jedynie szkło opakowaniowe, czyli wszelkiego rodzaju butelki i słoiki po żywności, napojach i kosmetykach. Nie powinniśmy natomiast wyrzucać tam:

  • Szkła żaroodpornego
  • Ceramiki
  • Zniczy z woskiem
  • Żarówek i reflektorów
  • Nieopróżnionych opakowań z zawartością substancji chemicznych
  • Termometrów i strzykawek
  • Monitorów
  • Szkła płaskiego (szyb)
  • Luster
  • Porcelany

Na odpady wyżej wymienione istnieją osobne sposoby i miejsca zbiórki, dlatego jeżeli chcemy pozbyć się np. szyb okiennych, możemy je oddać do firm zajmujących się recyklingiem szkła płaskiego, dbając o jego transport. Firmy te, poprzez wieloletnie doświadczenie odpowiednio przygotują stłuczkę szklaną tak aby była pełnowartościowym wsadem do pieca szklarskiego w hucie szła. Ponadto w każdej gminie powinien znajdować się co najmniej jeden punkt zbierający tzw. elektrośmieci, gdzie możemy zostawić np. żarówki, monitory, czyli telewizory.

Pamiętajmy, że wyrzucanie śmieci do nieodpowiednich pojemników jest niezgodne z prawem, wobec tego, jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie mamy coś wyrzucić, wystarczy tylko wejść na stronę internetową swojej gminy bądź zadzwonić do wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta. Selektywna zbiórka szkła oraz segregacja wszelkich odpadów jest obowiązkiem nie tylko każdego Polaka, ale każdego, kto zamieszkuje naszą planetę.

Kościuszki 28
68-131 Wymiarki,  Lubuskie
NIP: 924-114-09-19
REGON: 971272040