Kilka słów o recyklingu
Recykling to chyba najbardziej efektywna metoda ochrony środowiska. Czy jednak każdy z nas jest świadomy w jakim celu odzyskuje się odpady i jaki ma to wpływ na nasze środowisko? Otóż recykling ma na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych i zmniejszenie ilości odpadów.

Czynności z nim związane prowadzą do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów przy jak najmniejszym zużyciu energii. Surowce, w szczególności odpady szklane, odzyskuje się wielokrotnie. Recykling ma za zadanie ograniczenie wykorzystania energii oraz ochronę dóbr naturalnych.
Dane statystyczne z GUS
Odpady komunalne zebrane z gospodarstw domowych w 2016 roku w Polsce przedstawiają się następująco:
Ogółem zebrano 9564,5 (w tys. ton). Na jednego mieszkańca Polski jest to 248,9 (w kg).
Odpady zebrane selektywnie (w tys. ton):
- Zmieszane: 6943,3
- Papier i tektura: 202,1
- Szkło: 405,6
- Tworzywa sztuczne: 271,7
- Metale: 22,2
- Tekstylia: 1,4
- Niebezpieczne: 1,0
- Wielkogabarytowe: 322,9
- Biodegradowalne: 728,5
RAZEM: 2621,2 (w tys. ton)
Liczby przedstawione powyżej zwiększają się rokrocznie, co świadczy o coraz większej świadomości Polaków w temacie recyklingu. Jednak w porównaniu z segregacją odpadów w innych krajach europejskich te liczby mogłyby być wyższe. Mimo tego, że Polska jest w kwestii odzysku odpadów na poziomie Francji czy Włoch, to na wysypiskach śmieci w naszym kraju jest dwa razy więcej odpadów. Co zatem można zmienić? Przede wszystkim edukować. W tym celu przedstawiamy poniżej garść przystępnych informacji dotyczących segregacji odpadów.
Jak segregować odpady?
Najważniejsze jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Jakie w takim razie surowce oddzielamy? To tworzywa sztuczne i metale, papier, opakowania szklane (białe i kolorowe) i odpady biodegradowalne. Dzięki osobnej zbiórce tych surowców i oddzielaniu odpadów biodegradowalnych można uzyskać wartościowe surowce do kolejnego przetworzenia.
Ogromnie ważna jest też segregacja odpadów niebezpiecznych. Nie wolno ich wyrzucać razem ze śmieciami zmieszanymi. Istnieją specjalne punkty – głównie w sklepach i aptekach, gdzie możemy je oddać. W całym kraju znajdują się również punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które przyjmują odpady niebezpieczne.
Ciekawą informacją jest także to, że szkła, plastiku i metalu nie musimy myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady. Wystarczy je tylko opróżnić. Tak czy inaczej będą one myte w kolejnych etapach recyklingu.
Selektywna zbiórka i pojemniki na segregację odpadów
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie selektywnej zbiórki odpadów, a także rozróżniamy pojemniki na odpady.

Aluminium wyrzucamy do pojemników w kolorze czerwonym. Możemy umieszczać tam drobny złom, kapsle i puszki po napojach oraz innych artykułach spożywczych.

Papier wyrzucamy do pojemników w kolorze niebieskim. Możemy umieszczać tam gazety, czasopisma, katalogi, kartonowe oraz tekturowe opakowania, książki w oprawach miękkich lub z usuniętymi oprawami twardymi, zeszyty, papier biurowy, torebki papierowe i papier pakowy.

Plastik wyrzucamy do pojemników w kolorze żółtym. Możemy umieszczać tam butelki po napojach oraz płynach, plastikowe koszyczki po owocach, plastikowe torebki i reklamówki i plastikowe zakrętki.

Szkło bezbarwne wyrzucamy do pojemników w kolorze białym. Możemy umieszczać tam bezbarwne słoiki, bezbarwne szklane butelki po napojach i innych produktach spożywczych i bezbarwne szklane opakowania po kosmetykach.
Szkło kolorowe wyrzucamy do pojemników w kolorze zielonym. Możemy umieszczać tam kolorowe słoiki, kolorowe szklane butelki po napojach i innych produktach spożywczych i kolorowe szklane opakowania po kosmetykach.
Czego nie należy wrzucać do pojemników?
Do pojemników na aluminium nie wyrzucaj baterii, akumulatorów, opakowań po aerozolach i puszek po farbach.
Do pojemników na papier nie wyrzucaj artykułów higienicznych, kartonów po mleku i napojach, papieru samokopiującego, termicznego, faksowego i papieru z folią, tapet, worków po materiałach budowlanych i brudnej lub tłustej makulatury.
Do pojemników na plastik nie wyrzucaj butelek po płynach chłodniczych, opakowań po lekach, olejach spożywczych, przemysłowych i silnikowych, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, sprzętu AGD i RTV, styropianu i zabawek.
Do pojemników na szkło bezbarwne nie wyrzucaj ceramiki, doniczek, fajansu, izolatorów, kineskopów telewizyjnych, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, luster, reflektorów, szkła okiennego, okularowego i stołowego, porcelany, szkła żaroodpornego, szyb samochodowych i żarówek.
Do pojemników na szkło kolorowe nie wyrzucaj ceramiki, doniczek, fajansu, izolatorów, kineskopów telewizyjnych, szyb samochodowych, luster, reflektorów, szkła okiennego, okularowego i szkła stołowego, porcelany, szkła żaroodpornego, witraży i żarówek.
Segregacja odpadów niebezpiecznych

Akumulatory
Akumulatory przenośne mają w obowiązku przyjmować punkty handlowe (o powierzchni powyżej 25m2), gdzie odbywa się handel detaliczny akumulatorami przenośnymi, a także obiekty handlowe, gdzie prowadzony jest handel hurtowy tych produktów oraz punkty serwisowe. Osoba, która oddaje zużyte akumulatory przenośne nie będzie ponosić żadnych kosztów z tym związanych ani nie będzie zobowiązana do zakupu nowego akumulatora.

Baterie
Baterie zawierają niebezpieczne i toksyczne związki – w tym kadm i ołów, dlatego nazywamy je odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie umieszczamy w specjalnie oznaczonych pojemnikach, które najczęściej znaleźć można w szkołach, urzędach oraz instytucjach użyteczności publicznej.

Elektrośmieci
Zepsuty lub zużyty sprzęt elektroniczny (w tym również zużyte żarówki) można oddawać do specjalnie zorganizowanych punktów odbioru elektrośmieci. W sklepach i punktach handlowych bezpłatnie oddasz stary sprzęt przy zakupie nowego tego samego rodzaju.

Leki i termometry rtęciowe
Przeterminowane leki bezwzględnie wymagają utylizacji. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci. Potencjalnie przeterminowane lekarstwa mogą stanowić negatywny wpływ na środowisko. Zatem takie leki, a także termometry rtęciowe koniecznie należy oddawać do specjalnych pojemników, które znaleźć można w wybranych aptekach w całym kraju.

Kościuszki 28
68-131 Wymiarki, Lubuskie
NIP: 924-114-09-19
REGON: 971272040